Anket

Sitemizi Nasıl Buldunuz?

Güzel Olmuş - 85.7%
İdare Eder - 0%
Eksiklikler Var - 9.5%
Olmamış - 4.8%

Total votes: 21
The voting for this poll has ended on: 14 Haz 2013 - 13:08

Müzik Kutusu


Ziyaretçi Defteri

Site Yönetimi Sitemiz ile ilgili görüşlerinizi ziyaretçi defterine yazınız.

 

Ziyaretçi Defterine Yaz

 

Ziyareçi Defterine Bak

 

Kullanıcı Paneli

Haber Oku Sitesi

 

    Haber Oku Sitesi İçin

       Logoya Tıklayınız

Şebinkarahisar Haber

      Siteye Gitmek İçin

       Logoya Tıklayınız

 

Genel Tarihçe

KÖYÜMÜZÜN TARİHÇESİ

 

 

Ovacık köyü Şebinkarahisar’ın kuzeybatısında 8 km mesafede ve üçköprü yolu üzerine kurulmuştur. Yayla özelliğinde eski bir yerleşim yeri olan Ovacık köyü, Aşağı Armutlu, Yukarı Armutlu, Etir ve Ovacık mahallerinden teşkil edilmiş olup Mahallemiz Aşağı Armutlu büyüklerimizden edindiğimiz bilgiye göre 650-700 yıllık bir maziye sahiptir.

 

 

 

Köy halkımız Erzincan, Tokat, Torun (Gümüşhane) ve bazılarıda yakın köylerden gelerek Aşağı Armutlu köyünü kurmuşlardır. 1930 yılına kadar aynı köyde yaşayan köy halkı Cumhuriyetin kuruluşundan sonra bir kısmı muhtarlığımız olan Ovacık köyüne taşınmışlardır.

 

 

 

Rum köyü olan Ovacık, Lozan Antlaşmasına göre, iki ülke arasında Mübadele (Takas) antlaşması yapılarak, Türkiye’deki Rum’ların Yunanistan’a, Yunanistan’daki Türk’lerinde Türkiye’ye gelmesine karar verilir. Rumlar tarafından satılan Ovacık, Aşağı Armutlu köyünden ve bazı yakın çevre köylerce alınır ve 1930 yılından sonra  Aşağı Armutlu köyünden bir kısım halkımız böylelikle Ovacık köyüne yerleşmişlerdir.

 

 

 

Köyümüzün Doğusunda yassıkaya , Fındıklı göze ve Etir mahallesi kuzeyinde Ovacık köyü, Evcili köyü, Gelaş kavaklığı ve sarı çiçek yaylası Batısında Dona köyü (Yeşilyurt) Güneyinde ise elmaağaç köyü yer almaktadır. Kazandere mevkiinde bor madeni mevcuttur. Engebeli bir araziye sahip olan köyümüz tarıma elverşili değildir.Buğday, Arpa, Fiğ, Mercimek  gibi tarım işleri ile uğraşırlar.

 

 

 

Kavun kıran, Yatsı kaya, Ecinin tepe, Sarıçiçek yaylası, Gelaş gölü ve Kuzu Gölü meşhur yerlerindendir. Köyümüzün çoğunluğu İstanbul’a göç etmiş olup İstanbulun bazı semtlerine yerleşmişlerdir. İstanbul’a göç eden halkımız genellikle ticaretle uğraşmaktadırlar.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Üye Haber Gönderme

Deneme İçerik muzo

18-05-2013 Hits:1185 Üye Haber Yollama Muzaffer Beler - avatar Muzaffer Beler

terterterterter

Read more

Canlı Yayın Radyoo

 

Son Dakika

Hava Durumu - İstanbul

 

          

 

Her Hakkı Saklıdır © 2013 Çağrı Sms Telekomünikasyon Hizmetleri Ltd.Şti (ÇAĞRI-DERNEK)